Płyta Antena została wydana z okazji 20-lecia działalności zespołu Elektryczne Gitary. Znalazło się na niej 13 utworów starych i znanych oraz 4 nowe. Są to piosenki autorskie, covery z własnym tekstem lub piosenki innych, znanych autorów. Zaprezentowany materiał oddaje przekrojowo to, czym zespół zajmuje się w swojej twórczości.

Wyjątkowy charakter płyty podkreśla udział gości: Małgorzaty Walewskiej, Jacka Kleyffa, Mirosława Jędrasa, którzy w przeszłości mieli wpływ na twórczość zespołu. Wspólne wykonanie znanych piosenek dało nowe i zaskakujące efekty.

Koncert otwiera wielki przebój EG - Dzieci - we wspaniałej, wręcz orkiestrowej aranżacji. Udział znanej mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej wzbogacił występ przez zderzenie stylu muzyki operowej z popularną, lekką. Ton dramatycznej refleksji nad życiem we wstępie pozwala spojrzeć z dystansem na czczą, bezcelową egzystencję. Podobną myśl znajdujemy w cytowanym fragmencie należącego do klasyki rocka Satisfaction, by przenieść ją wreszcie w codzienność Dzieci. Takie wielowymiarowe odniesienia do innych dzieł kultury są charakterystyczne dla twórczości EG.

Atutem EG są teksty, w których zawarte są doświadczenia i obserwacje codzienności, traktowane z głębszą, filozoficzną refleksją. W tekstach EG dystans do powszechnych doświadczeń życiowych osiągany jest przez swoiste poczucie humoru, dowcip, sarkazm, ironię czy autoironię. Słuchacz łatwo może się z nimi utożsamiać, bo człowiek to przecież "zwierzę śmiejące się". Podkreślając tę unikalną w popularnej działalności piosenkarskiej perspektywę ujmowania rzeczywistości, autorzy określają twórczość zespołu jako kabaret muzyczny.

Przedstawicielem kabaretu, będącego miejscem nie tylko satyrycznej kpiny, lecz również trafnej diagnozy otaczającego świata, jest Jacek Kleyff. Podczas koncertu wykonał on uwspółcześnioną wersję Telewizji. Jarmarczność i pospolitość tego najpopularniejszego środka przekazu budzi jeszcze większy wstręt niż dawniej. Tekst ten jest jednak wiarygodnym świadectwem naszych czasów. Mirosław Jędras (Zacier) wyraziście i żywiołowo wykonał piosenki Hey Joe i Jestem opadem atomowym. Jego nieskrępowane interpretacje są energetyzującym szokiem dla słuchacza.

Płyta Antena jest dojrzała i przemyślana w warstwie muzycznej. Zespół, wzmocniony sekcją dętą Daab-u, wspaniale zaprezentował swoje umiejętności. Bogate, różnorodne aranżacje znanych z dorobku EG piosenek pokazują, że zespół swobodnie porusza się między gatunkami muzyki popularnej. Oprawa muzyczna i teksty są równorzędnymi, równie doskonałymi, składnikami twórczości EG.

Patronat nad jubileuszową płytą Antena objęło Polskie Radio. Dzięki temu możliwa była promocja nowej płyty i zespołu EG w radiu, telewizji, prasie. Większość audycji dostępna jest także w Internecie. Zespół miał możliwość prezentowania się nie tylko poprzez swoją twórczość, ale również przez wyrażanie opinii na różne tematy w wywiadach i audycjach. Wsparcie mecenasa w działalności artystycznej jest konieczne i dobrze, że przy płycie Antena EG zostały objęte taką opieką, gdyż uważam, że na to zasługują.

(Halina Garbacz)

»powrót